xCh

  Home / SPOJE.NET / Info / Login

 
Transparentní účet u Fio banky jako možná forma financování svobodného software
Michael Polák ( )
Přečteno 24307x, rubrika: (cz) Společenství

Arachne Labs se po převodu všech smluvních závazků vůči klientům na nástupnický subjekt SPOJE.NET soustředí výhradně na vývoj software, v ideálním případě samozřejmě toho svobodného. Jako vhodný nástroj pro financování takového vývoje se jeví transparentní bankovní účet.

Vývoj svobodného software sloužícího potřebám více různých uživatelů a ne jen jednoho jediného zadavatele, je svého druhu politika. Proto jsem se inspiroval u některých občanských sdružení, jako je třeba o.s.Jablonka, poskytující internetové připojení v Praze v oblasti sídliště Prosek, nebo u České Pirátské strany - a zřídil jsem si jakožto fyzická osoba transparentní účet u Fio Banky. Vedení běžného bankovního účtu bez poplatků za příchozí platby je relativní novinka, která po dlouhých letech diskuzí o tzv. "mikroplatách" konečně znamená faktické zpřístupnění této služby české internetové veřejnosti.

Číslo transparentního účtu je 2900242944/2010

Pochopitelně to není můj jediný bankovní účet - pro účely plateb za soukromé objednávky jsem si zachoval původní privátní účet u ČSOB. Nový transparentní účet je určen převážně pro zasílání příspěvků na vývoj svobodného software s otevřeným zdrojovým kódem. Aktuálním projektem, o kterém přemýšlím už několik let je vývoj software pro provoz decentralizované sociální sítě, která by měla být alternativou k užívání v poslední době rozšířených centralizovaně provozovaných bezplatných sociálních sítí. Pracovní název tohoto projektu je MemoryLeaks.Net. Dalším projektem, na který je možné přispívat je release další verze software Prometheus QoS pro spravedlivé řízení provozu na internetových branách v komunitních sítích.

Přesné určení konkrétního příspěvku na transparentní účet lze uvést do položky "vzkaz příjemci" - pozor, vzkaz bude zveřejněn na veřejné webové stránce účtu.

Kromě příspěvků na vývoj svobodného software slouží účet i čtenářům e-zine TečkaCZ, kteří skrze něj mohou vyjádřit svůj zájem o konkrétní témata zaslím příspěvků s uvedením čísel konkrétních článků jako variabilním symbolem (a nebo také použít variantu s vyplněním "vzkazu příjemci").

 • Formátovat pro tisk
 • Všechny články tohoto autora
 • Všechny články v rubrice (cz) Společenství

 •  
          
   
   
  [] Mapa webu | Site Map
   
   
  [](en) Software Releases
  [](en) Press Releases
  [](en) Fellowship
  [](en) Links / Comments
  [](en) Archive
  [](cz) Tiskové zprávy
  [](cz) Společenství
  [](cz) Odkazy / komentáře
  [](cz) Archív
   
   
  []Transparentní účet u Fio banky jako možná forma financování svobodného software
  04.09.2012 02:03
  Arachne Labs se po převodu všech smluvních závazků vůči klientům na nástupnický subjekt SPOJE.NET soustředí výhradně na vývoj software, v ideálním případě samozřejmě toho svobodného. Jako vhodný nástroj pro financování takového vývoje se jeví transparentní bankovní účet.
   
  []Dohoda ACTA se zásadním způsobem dotýká každého internetového poskytovatele
  11.02.2012 14:03
  Arachne Labs všechny svoje aktivity související s poskytováním Internetu převedly na firmu SPOJE.NET - přesto pokládám za důležité zmínit se v těchto dnech o dění okolo dohody ACTA, která by měla zásadní dopad na samotný princip poskutování Internetu.
   
  []Arachne Labs převedly všechny svoje telekomunikační aktivity na SPOJE.NET
  27.06.2011 17:39
  Značka Arachne Labs nyní budou používána pouze pro vývoj software, resp. pro drobné zakázky živnostenského charakteru (instalace připojení, apod.). Všichni klienti připojení k Internetu nebo klienti využívající webhostingové či serverhousingové služby jsou postupně převáděni pod hlavičku SPOJE.NET s.r.o.